Термография и термографски снимки
Термография е съвременен метод за безконтактно измерване на температурни разлики по повърхността на обекти. Чрез инфрачервена камера се заснема топлинното излъчване на повърхности, което човешкото око не може да види. Резултатът е визуално изображение, наречено термографска снимка или термограма, което представя температурните зони в различни цветове – от студено синьо до горещо червено.
Инфрачервена термография – технологията зад термографските снимки
Инфрачервената термография използва физическия принцип, че всяко тяло с температура над абсолютната нула излъчва инфрачервени вълни. Камерите улавят тези вълни и ги превръщат във визуални образи. По този начин се откриват невидими за човешкото око проблеми като топлинни мостове, слаба изолация, течове и зони с високи топлинни загуби.
Чрез представяне на разпределението на температурата по повърхността, строителната термография позволява да бъдат установени енергетично слаби места и топлинни мостове, това ще рече, области на обвивката на сградата с повишени топлинни загуби и не плътни места. Изработването на снимки на топлинната картина на сгради е най-бързият и най-ефективният път за визуално представяне на общото енергийно състояние на обвивката на сградата и при това се извършва безразрушително. Могат да се узнаят причините за повишения разход на енергия и да се планират мерки за икономия на енергия и въглероден диоксид, както и за необходима модернизация. Между другото, разходите за провеждане на термография на сграда са една добра инвестиция.
Нормална камера не може да покаже топлинните състояния на чашата за чай.
Едва посредством инфрачервената камера става видимо топлинното излъчване на чашата за чай.
Термография – приложение в строителството
Едно от най-ценните приложения на термографията е в енергийното обследване на сгради. С помощта на термографски снимки могат да се установят:
- Липса или повреда на топлоизолация
- Неправилен монтаж на дограма
- Топлинни мостове около прозорци, врати и тераси
- Скрито проникване на влага
- Сгрешени сглобки и снадки по фасади и покриви
За повърхностите на отоплявани сгради е валидно: топлите цветове указват за топли повърхности, студените цветове сочат студени повърхнини. Посредством температурната скала до инфрачервеното изображение може директно да бъде отчетена повърхностната температура на отделните строителни елементи.
Показаната в дясно инфрачервена снимка е типична за една не санирана еднофамилна къща от 1970 година. Цялата външна стена на къщата не е топло изолирана, което добре вижда от неравномерното разпределение на температурите Особено високи повърхностни температури се появяват в участъците на нишите за отоплителни тела таваните на етажите. Прозорците отговарят на тогавашното ниво на техниката. Освен това покривната площ и тавана на мазето се намират в неизолирано състояние. Отоплението и загряването на топлата вода се извършват посредством нискотемпературен котел на природен газ. При изчисляване на необходимостта от енергия съгласно разпоредбата за икономия на енергия се получават следните стойности:
- Първична потребност на енергия 362 КВч/м2а
- Крайна потребност на енергия 331 КВч/м2а
- Емисия на СО2 83 Кг/м2а
- Първична потребност на енергия 93 КВч/м2а
- Крайна потребност на енергия 85 КВч/м2а
- Емисия на СО2 22 Кг/м2а
Въз основа на тази картина може много добре да се разбере, какво може да предизвика една топлоизолация. Била е предприета многообхватна модернизация на обвивката на сградата. Посредством това топлинните загуби в участъка на нишите за отоплителни тела и таваните на етажите са отстранени. Вградените нови прозорци отговарят на днешните строителни изисквания. Разходът на енергия беше понижен допълнително чрез монтиране на устройство с ефективни горивни стойности на природен газ. Подгряването на топлата вода се подпомага посредством термично соларно съоръжение.
Видове термография
Съществуват различни видове термография, в зависимост от приложението:
- Строителна термография – за анализ на енергийна ефективност и дефекти по сградната обвивка
- Електрическа термография – за откриване на прегрели контакти, кабели и електрически табла
- Индустриална термография – за наблюдение на машини, тръбопроводи и съоръжения
- Медицинска термография – при диагностика на възпаления и съдови проблеми
Актуални изолационни материали
Изолационни материали се използват в участъците покрив, стена, плочите на мазета и покриви. При това на повечето хора веднага им хрумва наименованието „стиропор“. Това, всъщност, е само едно търговско наименование материала пенополистирол. Освен химически произведените материали, обаче, има голям брой екологични изолационни материали от природно възобновяеми суровини. Следващата по – долу оценка показва, че в момента те се използват едва към 4%.
Процентен дял на използваните изолационни материали:
- Минерални влакна 54,6%
- Пеноматериали 41,4%
- Природно възобновяеми суровини 4,0%
Термографски снимки на къща с нашата дограма
По-надолу са представени инфрачервените снимки на къща в град Берн (Швейцария), на която сме извършили монтаж на PVC дограма SALAMANDER от серията STREAMLINE със стъклопакет триплекс /“K“ стъкло с аргон-24 мм, със съответната температурна скала (данните са в oС), коментар, както и оценка. На къщата е направена топлоизолация с 15 см стиропор. Оценката дава обща представа за състоянието на елемента от сградата от 1 – оптимално до 5 – незадоволително. Мащабът на оценката се отнася към сравними обекти от предишни акции с инфрачервени снимки.
Фигура 1 – снимка от 27.01.2010, 17:40 часа
Метеорологични условия облачно -2o С
- Обикновена температурна картина в областта на цокъла
- Обичайно разпределение на температурата на стената
- Нормална температурна картина в областта на прозорците
- Оптимална температурна картина в областта на връзката с покрива
Фигура 2 – снимка от 27.01.2010 17:40 часа
Метеорологични условия облачно -2o С
- Нормална температурна картина на стената
- Обичайно разпределение на температурата по повърхнините на прозорците
- Единно разпределение на температурата в областта на връзката с покрива
Фигура 3 – снимка от 27.01.2010, 17:37 часа
Метеорологични условия облачно -2o С
- Неравномерно разпределение на температурата в областта на цокъла
- Средно разпределение на температурата в областта на връзката с балкона
- Леко повишена температура на повърхността по стената
- Обикновена температурна картина по прозорците
Фигура 4 – снимка от 27.01.2010, 17:32 часа
Метеорологични условия облачно -2o С
- Средно разпределение на температурата по рамките на прозорците
- Леко повишена температура на повърхността на стената
- Добро разпределение на температурата на вратата
Цена и рентабилност
Когато се сравни с потенциалните спестявания от енергия, цената на термографията е повече от оправдана. В зависимост от размера на обекта и сложността на анализа, услугата може да струва между 150 и 500 лв. за еднофамилна къща.
За бизнес сгради, производствени халета и многофамилни жилища, цената варира според броя на термографските снимки и нуждата от пълен енергиен доклад. Въпреки това, тя остава ниска инвестиция с висока възвръщаемост.
Кога се препоръчва извършване на термография?
- Преди и след саниране на сграда
- При съмнение за дефектен монтаж на дограма
- При наличие на влага и мухъл без ясна причина
- При високи сметки за отопление без обективно обяснение
- За нови сгради – като контрол на качеството
Термографията не е просто високотехнологично средство, а задължителна стъпка към модернизиране на всяка сграда. С помощта на термографски анализ, собствениците могат да открият невидими проблеми, да спестят разходи, да подобрят комфорта и да удължат живота на сградата.
Изборът на инфрачервена термография е интелигентна инвестиция с реални и дългосрочни ползи, както за жилищни, така и за търговски обекти.